Naace is a Registered Charity. It has a Board of Management elected by the membership of the Association. The Board is responsible for ensuring that the Charity fulfils its charitable objectives, approving the strategic development of the Association and providing advice and guidance to the Executive Committee.

Chair, Board of Management

Steve Moss (retiring March 2020)

View Steve’s member profile …

Vice Chair, Board of Management

Donna Vaughan (retiring in March 2019) Find more about Donna….

View Donna’s member profile…

Junior Vice Chair, Board of Management

Vacant

Immediate Past Chair, Board of Management

Christina Preston (retiring in March 2018) Find more about Christina…

View Christina’s member profile…

Members of the Board of Management

Lucinda Searle (retiring in March 2018) Find more about Lucinda…

View Lucinda’s member profile…

Steve Johnson (retiring March 2019) Find more about Steve….

View Steve’s member profile…

Ji Li (retiring March 2020) Find more about Ji …

View Ji’s member profile…

Yvonne Walker (retiring in March 2020) Find more about Yvonne …

View Yvonne’s member profile…

Matt Rogers (retiring in March 2020) Find more about Matt

View Matt’s member profile…

Sarah Wright (retiring in March 2020) Find more about Sarah

View Sarah’s member profile…

 

Please note: Retirement dates are indicative only and are subject to the Rules of the Association.

The Board of Management was established when the Association moved to charitable status in 1996.

Past Chairs of the Board of Management are:

Dave Smith 2016, Drew Buddie Mar 2015- Mar 2016, Dughall McCormick Mar 2014 – Mar 2015, Lucinda Searle Mar 2013 – Mar 2014, Miles Berry Mar 2012 – Mar 2013, Rachel Ager Jan 2011 – Mar 2012, Mark Chambers Oct 2009 – Jan 2011 Paul Heinrich 2008 – 2009 Gareth Davies 2007-2008 Jill Day 2006-2007 Linda Spear 2005-2006 Tim Scratcherd 2004-2005 Keith Morrison 2003-2004 Mike Rumble 2002-2003 Doug Masterson 2001-2002 Steve Moss 2000-2001 John Whittell 1999-2000

Past Chairs of the Executive Committee are:

Terry Freedman 2006-2007 Martyn Wilson 2005-2006 Mike Bostock 2004-2005 Jill Day 2003-2004 Bill Gibbon 2002-2003 Danny Owen 2001-2002 Tim Scratcherd 2000-2001 Linda Spear 1999-2000 Mike Rumble 1998-1999 Keith Morrison 1997-1998 Doug Masterton 1996-1997 Peter Nicholls 1995-1996 Mike Smith 1994-1995 Tony Richardson 1993-1994 Brenda Rayson 1992-1993 Steve Bacon 1991-1992 Mike Rumble 1990-1991 Graham Smart 1989-1990 Steve Bacon 1986-1987 Bryan Weaver 1985-1986